Bart Nierzwicki , MD, DMD, PhD, FACS

Board-certified Oral and Maxillofacial Surgeon

Send Email

ZĘBY MĄDROŚCI

Zęby mądrości lub tak zwane ósemki są zębami, które zazwyczaj wyrzynają się jako ostatnie i bardzo często brakuje na nie miejsca w szczękach lub jest go zbyt mało. Wtedy dochodzi do nieprawidłowości w ich wyrastaniu i jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zabieg chirurgiczny. Wyrzynanie się ósemek może przysporzyć wielu problemów. Przede wszystkim może wytworzyć się tzw. kieszeń między dziąsłem a częściowo widocznym zębem. Zbierają się w niej resztki pokarmowe, bakterie, które ciężko usunąć podczas zwykłego szczotkowania zębów. Rozwija się wówczas stan zapalny, któremu często towarzyszy ból, obrzęk, zaczerwienienie dziąsła, a nawet ropna infekcja.

Podstawowym kryterium decydującym o ekstrakcji ósemek są wskazania czysto medyczne. Nie powinno się czekać z usunięciem zębów mądrości, aż zaczną one sprawiać kłopot i bolesność. Bardzo często z braku objawów bólowych Pacjenci lekceważą ósemki. Procesy patologiczne takie jak przewlekłe infekcje, niszczenie kości i stłoczenie zębów w wyniku ucisku nieustannie postępują pomimo braku objawów bólowych. Im dłużej zęby mądrości pozostają nie usunięte, tym większe prawdopodobieństwo komplikacji. Obecnie zaleca się usuwanie ósemek nie później niż do 25-tego roku życia. W tym wieku zabieg ekstrakcji jest technicznie łatwiejszy, komplikacje występują rzadziej, a pacjenci znaczniej szybciej wracają do zdrowia. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko powikłań, a proces gojenia staje się wolniejszy.

Zatrzymane zęby mądrości posiadają nieregulane ułożenie korzeni, które podczas wzrostu mogą zbliżać się do położonego poniżej pęczka nerwowego zwiększając ryzyko jego uszkodzenia. Wyrzynające się zęby mądrości mogą również przesuwać pozostałe zęby w szczękach i powodować wady zgryzu, np. stłoczenia. Zdarza się również, że ósemka rośnie krzywo lub wrasta w policzek, powodując stany zapalne okolicznych tkanek.

Konsultacja chirurgiczna oraz zdjęcie panoramiczne kości szczęk pozwala specjaliście zdiagnozować położenie korzeni zębów, ocenić ich odległość od nerwów czuciowych czy zatok szczękowych, jak również oszacować ryzyko zabiegu.

PODSUMOWANIE: DLACZEGO USUWAMY ZĘBY MĄDROŚCI?

  • Zapalenie dziąsła otaczającego zatrzymany ząb mądrości, które wywołuje uporczywy i bolesny obrzęk dziąsła i błony śluzowej policzka powodując trudności w jedzeniu i połykaniu.
  • Zęby mądrości sprawiają duże trudności w utrzymaniu higieny (nitkowanie i szczotkowanie) co powoduje stany zapalne wokół sąsiadujących zębów.
  • Zatrzymane zęby mądrości nierzadko są źródłem zębopochodnych torbieli lub guzów, których usunięcie wymaga skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.
  • Wraz z wiekiem rośnie ryzyko i stopień komplikacji w trakcie usuwania zębów mądrości.
  • Głęboka próchnica siódemek – spowodowana jest utrudnionym szczotkowaniem i oczyszczaniem ostatnich zębów trzonowych z powodu ich nieprawidłowego ustawienia w łuku zębowym.
  • Zatrzymane zęby mądrości mogą powodować nieswoiste objawy w postaci migrenowych bóliów głowy oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
  • Nieprawidłowo wyrzynające się zęby mądrości mogą przesuwać pozostałe zęby w szczękach i powodować wady zgryzu, np. stłoczenia zębów.
  • Przewlekłe infekcje przyzębia ósemek agresywnie postępują pomimo braku jakichkolwiek objawów! Badania kliniczne potwierdzają, że powstająca infekcja poprzez układ krwionośny potęguje wiele chorób, w tym cukrzycę, choroby serca i naczyń, zwiększając ryzyko zawałów i wylewów.
  • Nieprawidłowo wyrzynające się zęby mądrości z powodu braku miejsca uszkadzają sąsiednie zęby doprawadzając często do ich utraty.
  • Główną zaletą wczesnej diagnostyki i usunięcia zębów mądrości jest możliwość uniknięcia wszystkich powyższych powikłań.